FB
+48 782 222 420 Kontakt
Pies z włosem czy sierścią?

Generalna zasada jest taka, że uważa się, iż psy z włosem są bezpieczniejsze, jeśli chodzi o kwestie alergii. Psy z sierścią, podszerstkiem, po prostu linieją, gubią sierść, a z nią drobiny skóry będące pożywką dla drobnoustrojów.

Stąd pojawiły się pojęcia o psach nieuczulających i tych, których nie można trzymać w domach, gdzie domownicy mogą mieć lub mają problemy z uczuleniami.

To, niestety, mit, ale na pewno rozwiązanie dla osób z niektórymi problemami. Znawcy tematu wskazują na powody tego stanu. Różnica polega na ilości gubionej pokrywy przez psy z różnymi jej rodzajami. Listę psów, które nie uczulają tak, jak ich gubiący sierść i podszerstek kuzyni, możecie znaleźć TUTAJ.

Różnice i podobieństwa

Jednak, jeśli zdecydujemy się na psa z włosem, dla bezpieczeństwa na przykład naszych dzieci, musimy poznać kilka faktów dotyczących psów z włosem. Ceną za ten komfort, jest wymóg większej pielęgnacji naszego pupila.

Najważniejsze cechy odróżniające te dwa rodzaje okrywy:

               Sierść psa                                                                     Włos psa

  • Rośnie do określonej długości                                      Rośnie bez ograniczeń
  • Linieje niemal non stop                                               Włosy wypadają od czasu do czasu
  • Sierść chroni skórę przed zimnem i gorącem                 Psi włos minimalnie chroni przed zimnem
  • Nie przetłuszcza się                                                    Ma skłonność do przetłuszczania
  • Sierść sama się układa                                               Włosy psa mogą się splątywać (kołtunić)
  • Wymaga wyczesywania (trymowania)                          Wymaga zabiegów pielęgnacyjnych

 

Powyższe zestawienie powinno powinno rozwiać większość dylematów związanych z decyzją o wyborze pupila najbardziej odpowiedniego dla naszej rodziny.

UWAGA! Pamiętać musimy, że poza okrywą, każdy pies ma setki innych cech fizycznych i charakteru, które będą miały wpływ na relacje między nim, a domownikami!

Włos, jak u człowieka

Jak wygląda to w praktyce? Zgodnie z powyższą krótką charakterystyką psiej okrywy, w przypadku psów z włosem musimy przygotować się na - może nie skomplikowane - ale pracochłonne zabiegi. One sprawią, że ich okrywa cały czas będzie pozostawała tak ładna, jak byśmy tego chcieli. Najlepiej jest używać do tego dedykowanych poszczególnym rasom kosmetyków.

fot. www.dreamstime.com

Psy, które należą do uważanych za nieuczulające, to nie tylko popularne małe rasy, ale też np. mastif tybetański

Oczywiście one same nie wystarczą. Konieczne jest strzyżenie psów. To podstawowe czynności, które trzeba przy nich wykonać. Dlaczego tak jest? Włos psa niewiele różni się od ludzkiego. Tak, jak dbamy o swoje włosy i skórę głowy, tak musimy zadbać o naszego pupila. Wyobraźmy sobie, że nie myjemy głowy zbyt często, albo używamy do tego kosmetyków, które są nieodpowiednie? Strach pomyśleć, co by się działo z naszymi włosami i skórą.

Sierść, jak u wilka

Psy ze sierścią także wymagają zabiegów higienicznych. Różnica polega na tym, żeby nie robić ich zbyt często. Problem ilości kąpieli rozważaliśmy TUTAJ. Natomiast z racji mniej lub bardziej uciążliwego linienia psów ze sierścią, konieczne jest ich wyczesywanie.

Oczywiście możemy sobie pomagać stosując środki, które (w zależności od rodzaju sierści) pomogą nam w wyczesywaniu i pozwolą samemu psu łatwiej utrzymać sierść w czystości.

U psów z sierścią nie ma konieczności tak częstych zabiegów kosmetycznych, ale kłopotliwe jest ich linienie. To sprawia kłopot... ze sprzątaniem domów, w których żyją.

Czym jest sierść psa? Okrywa psa może występować w różnych rodzajach. Podstawową różnicą jest jej długość. Mówi się o trzech jej rodzajach:

  • sierść krótka
  • sierść średnia 
  • sierść długa

Następna rzecz, która je rozróżnia, to podszerstek, lub jego brak. Sierść w klasycznym wydaniu (ta odziedziczona po wilkach) składa się z włosa okrywowego i gęstego "puchu" izolującego psa od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Oprócz długości liczy się też rodzaj sierści ze względu na jej twardość. Szorstka sierść wymaga trymowania: usuwania martwych włosów, które nie wypadają.

 

 

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl