FB
+48 782 222 420 Kontakt
Jak często kąpać psa?

Pierwszy dylemat, nie tylko nowych posiadaczy psów, to kiedy rozpocząć zabiegi higieniczne. Wśród właścicieli i hodowców krąży opinia, że w przypadku szczeniąt należy z pierwszą kąpielą zaczekać nawet kilka miesięcy. W tym czasie młode psy stabilizują metabolizm i nabierają odporności, wytwarzają własną florę bakteryjną.

Oczywiście, ilu właścicieli, tyle opinii i można spotkać się ze zdaniami, które temu przeczą. Są właściciele psiaków, którzy o higienę swoich szczeniąt dbają wcześniej i nie obserwują żadnych szkodliwych konsekwencji tych zabiegów.

Jeżeli jednak zabieramy się za kąpiel szczeniaka powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby użyć właściwych środków. Specjalistyczne szampony nie zniszczą delikatnej sierści oraz będą miały dobry wpływ na ich skórę. Jeśli chcemy zadbać o futro i skórę młodego psa bez większej ingerencji, dobrym rozwiązaniem dla niego będą specjalistyczne szampony "na sucho". Dobre preparaty tego typu stosuje się bezpośrednio na sierść i skórę, po wmasowaniu (2-3 minuty), psa wystarczy wytrzeć chłonnym ręcznikiem.

 

Tradycyjna kąpiel zawsze powinna odbywać się po ostatnim spacerze naszego psa. W czasie kąpania szczególnie powinniśmy uważać na oczy, nos i uszy psiaka, a po jej zakończeniu dokładnie go wysuszyć. Szczeniak, pod żadnym pozorem, po zakończonej kąpieli nie powinien wychodzić na spacer.

Kiedy pies podrośnie, pytania zaczynają się... od nowa. Odpowiedzi na problemy z kąpaniem dorastających i dorosłych psów zależą od kilku podstawowych kwestii. 

  • miejsca życia psa
  • stopnia zażyłości psa z właścicielem/ami
  • rodzaju sierści psa
  • rasy psa
  • przeznaczenia psa
  • charakteru (temperamentu) psa

Tak więc jeśli nasz pies mieszka na przykład w kojcu na podwórku, nie ma większego sensu kąpać go zbyt czysto. Zabiegi higieniczne wystarczy ograniczyć do pojedynczych kąpieli (zawsze latem). Jeśli nasz pies żyje z nami w domu czy mieszkaniu, jego kąpiele mogą mieć większą częstotliwość. Dlaczego mogą a nie powinny? Może to wynikać z kilku czynników. 

Pierwszy, to stopień zażyłości czworonoga z ludźmi, z którymi żyje. Jeśli nasz piesek, to kanapowiec, który w dodatku sypia z domownikami, naturalnym wydaje się dbanie o jego higienę, podobnie, jak dbamy o siebie, aby ograniczyć ilość bakterii i zwykłego brudu przenoszonego przez ukochanego pupila na futrze.

Druga sprawa, to właśnie rodzaj sierści naszego psa. Są psy, których sierść wymaga nieustannej dbałości. Nie musi to oznaczać od razu kąpieli, często chodzi o regularne szczotkowanie i od czasu do czasu kąpiele. Na pewno znają ten problem właściciele psów długowłosych, z liniejącym podszerstkiem itp.

Z powyższego wynika kolejne kryterium czyli rasa psa. Są psy, których praktycznie nie poddaje się zabiegom kosmetycznym, jak noszący dready węgierski Komondor i są popularne shih tzu, których włos przypominający ludzki wymaga skomplikowanych zabiegów, od szczotkowania począwszy, a na kąpielach skończywszy. W wiedzę na temat pielęgnacji każdego psa, powinniśmy uzbroić się zanim podejmiemy decyzję o przyjęciu go pod nasz dach.

By Nikki68, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3546301

O częstotliwości zabiegów kosmetycznych, którym poddawać będziemy naszego psa często decyduje jego przeznaczenie. Pisaliśmy już o tym, że psa stróżującego, żyjącego na posesji nie kąpiemy tak często, jak kanapowca, ale co jeśli nasz kanapowiec, to na przykład pies rasy amerykański cocker spaniel? Pies myśliwski, którego częściej niż na polowaniach spotkamy dziś na kanapach. Jego natura sprawia, że jest psem ruchliwym, a niemal po każdym długim spacerze wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Może się zdarzyć, że nad zakodowanymi cechami rasy, bierze górę charakter i wtedy stereotypy możemy odłożyć w kąt. Jak na przykład z alaskan malamute czy syberyjskim husky.

Rasa pierwotnych psów pociągowych, stworzonych do pracy, namiętni myśliwi i kopacze po powrocie ze spacerów czy przejażdżki potrafią zamienić się w salonowca, który sam zadba o higienę. Być może stąd wśród wielu wielbicieli rasy dominuje pogląd, że tych psów nie trzeba bądź nie powinno się kąpać.

No dobrze, kiedy wiemy już, jak często nasz pies wymaga kąpieli, powinniśmy zastanowić się jakimi środkami go myć. Powinny one:

  • mieć odpowiednie pH,
  • być z naturalnych składników,
  • dobrane do rodzaju i koloru sierści psa,

Jeśli zauważymy, że pies źle reaguje na wybrany przez nas środek, być może potrzebna będzie konsultacja z weterynarzem. Może się wtedy okazać, że nasz pies jest alergikiem. Do kąpania go użyć trzeba będzie środków gwarantujących zdrową sierść i skórę - szampon dla psa z alergią.

Mając pełną wiedzę na temat tego kiedy kąpać psa, możemy przystąpić do samego zabiegu, ale to już odrębny temat.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl