FB
+48 782 222 420 Kontakt
Sierść psa coś co trzeba pokochać jak jej... właściciela

... jak głosi jedna z anegdot na temat husky, które należą do jednych z bardziej liniejących psiaków, „nawet otwierając karton z pizzą, którą właśnie odebraliśmy od kuriera”. Psy północy i inne czworonogi posiadające futro z podszerstkiem faktycznie potrafią zadziwić ilością zrzucanej okrywy.

Wspomniany husky linieje dwa razy w roku. Pogodzeni z tym właściciele tych psów potwierdzają to, dodając „pierwszy raz przez pół roku i drugi raz przez pół roku”. Jednak wcale lepiej nie mają ludzie, którzy żyją z psami krótkowłosymi. Na przykład, popularne w naszym kraju beagle także beagle także mają dwie warstwy futra, formalnie linieją raz do roku, jednak swój krótki, „ostry” włos gubią przez okrągłe 12 miesięcy, a jego usuwanie z tapicerki czy dywanów jest trudniejsze niż psów długowłosych.

Uwarunkowań tego ile i jak obficie linieją psy jest wiele. Częściej mogą tracić włos suki (po rui bądź odchowaniu szczeniąt), psy trzymane poza domem – mieszkaniem linieją obficiej niż psy typowo domowe, itd. Moda na psy rasowe sprawiła, że wiele osób zaczęło poszukiwać tzw. psów ras nieliniejących, uważanych również za odpowiednie dla domowników z alergią.

Zaliczają się do nich popularne yorki, shih – tzu. W rzeczywistości te psy także tracą włos, jednak nie w tak intensywny sposób, jak pozostałe czworonogi. Dodatkowo wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, jak ścinanie włosów psa, czy trymowanie psa. Tym zabiegom często towarzyszy mycie okrywy, a to wspiera ich sierść czyszcząc i wzmacniając dzięki używanym w czasie kąpieli psa kosmetykom. Stąd też wrażenie, że te rasy nie linieją.

Co jednak z wielbicielami ras gubiących włos? Tego nie da się uniknąć, jeśli nadmiar sierści nam przeszkadza, powinniśmy wziąć przykład z właścicieli psów ras nieliniejących. Regularne wyczesywanie futra pozwala kontrolować gubienie włosów u psa. Zamiast na dywanie zbieramy go szczotką i po prostu wyrzucamy. Podobnie rzecz się ma z dbaniem o czystość sierści. Brud wspiera obumieranie włosów psa, a w konsekwencji ich wypadanie.

Regularna kąpiel psa przy użyciu kosmetyków dedykowanych rodzajowi jego sierści pozwoli ograniczyć jej ilość znajdowaną w domu. Warto też pamiętać, że efekt czystości futra oraz łatwość jego rozczesywania poprawi użycie odżywki do sierści psa.

Na koniec: zabiegi higieniczno-kosmetyczne warto wesprzeć suplementami diety czy po prostu dobrze dobraną dietą, która zapewni naszemu psu zbilansowana dawkę składników odżywczych, które są mu potrzebne do zachowania zdrowej i mocnej sierści. Wybierając zarówno dietę, jak rodzaj kosmetyków dla psów, powinniśmy pamiętać, że nawet psy mogą różnie reagować na preparaty oraz dietę, każdorazowo należy dobrać je do indywidualnych cech naszego pupila.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl