FB
+48 782 222 420 Kontakt
Po co ubierać psa?

Teorii na temat tego czy, w co i jakie psy należy ubierać w chłodniejsze dni jest tyle, ilu właścicieli psów. Po prawdzie wiele zależy od samego psa.

Zdarzają się właściciele czworonogów ras lub w typie ras posiadających futro z podszerstkiem nie wymagającym dodatkowych źródeł ciepła, którzy i tak używają ubrań, na przeciwległym biegunie są osoby traktujące ubiory psów, jako formę ozdoby.

Starają się nie tylko pielęgnować regularnie psy stosując zabiegi kosmetyczne takie, jak kąpanie i czesanie psa, trymowanie czy czyszczenie uszu ale również ozdabiając go różnego rodzaju kokardkami, chustami czy ozdobnymi obrożami i szelkami. Ubieranie ich w chłodniejsze dni jest normą. Jeśli chcecie zobaczyć, jak daleko można się posunąć w tym, polecamy przykłady z Japonii.

Czy jednak zawsze tak powinno być? Pomijając preferencje właścicieli psów, najwięcej zależy od nich samych. Po pierwsze należy obserwować zachowanie psów przy zmieniających się warunkach klimatycznych. Na przykład nie każdy krótkowłosy pies będzie domagał się dodatkowego ogrzania, kiedy tylko temperatura spadnie, a nawet, kiedy pojawi się śnieg.

Czasami wystarczy skrócić spacer, bo psy na zimnie, aby ogrzać swoje ciało spalają więcej energii, a więc nie wymagają tak długich spacerów. Należy jednak uważać, aby pies nie wyziębił się. Dotyczy to zwłaszcza tych bardziej energetycznych zwierzaków, które nie pokażą od razu, że jest im zimno zajęte zabawą na przykład na śniegu. Oczywiście nie dotyczy to ras i podobnych im psów, które z natury nie są przystosowane do chłodu. Takie psiaki należy bezwzględnie zabezpieczyć, zwracając uwagę na wrażliwe części ciała, a spacery ograniczyć do niezbędnego minimum, którego wymaga ich natura.

I znowu należy napisać, że na drugim biegunie znajdują się psy, które pozornie nie wymagają takiej ochrony. Należy jednak pamiętać, że nawet tzw. Psy północy i inne posiadające grubą ochronną sierść, trzymane w domach, odwykają od zimna i mogą odczuwać jego skutki.

Podobnie z psami w starszym wieku oraz chorymi czy rekonwalescentami, one również gorzej znoszą niskie temperatury oi należy pomyśleć o ich zabezpieczeniu.

W co ubrać psy? Oprócz zapewnienia właściwej termiki, ubranko dla psa przede wszystkim powinno być wygodne. Pies musi je akceptować i kropka. Zgodnie z zasadą nic na siłę. Oprócz korpusu, a czasami również głowy psa należy pamiętać o zabezpieczeniu łap psa i to w sposób szczególny. Opuszki, przestrzeń między palcami w zimie są szczególnie narażone na działanie nie tylko zimna, ale też ostrych krawędzi lody, zmarzniętej ziemi czy wreszcie środków, których używa się do rozmrażania chodników i ulic, w szczególności soli.

Co możemy zrobić żeby zadbać o łapy psów? Najprościej zabierać je na spacery w miejsca, gdzie nawierzchnia i śnieg nie są narażone na tego rodzaju działania. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, mamy dwa wyjścia: buty lub preparaty zabezpieczające opuszki łap.

Psie buty, to norma w ciężkich warunkach, można je kupić w specjalistycznych sklepach, lub wykonać samodzielnie. Podstawowy warunki, jakie powinny spełnić, to wytrzymałość i zapewnienie oddychania łapom psów.

W naszym klimacie, jeśli pies nie pracuje ciężko, najczęściej wystarczy jednak zapewnić mu właściwą pielęgnację łap. Przed spacerem warto nasmarować opuszki dobrym kremem do łap psów, zabieg powtórzyć po powrocie, po wysuszeniu łap i ich obejrzeniu (jeśli pies sam nie dba o wygryzienie śniegu i lodu spomiędzy opuszków), aby zabezpieczyć ewentualne mikrourazy.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl